In this section

Timber Design Awards

Resene Timber Design Awards 2014

The winners were announced and presentations made on 18 March 2014 at the, James Cook Hotel, Wellington.
The MPI Overall Supreme Award - Judges Choice, and sponsored by the Ministry for Primary Industries was won jointly by Coastlands Aquatic Centre and the Taieri Mouth Bach

Residential Architectural Excellence

Sponsored by Nelson Pine, Hunterbond and Lumberworx


For the innovative use of timber, resulting in a distinctive visual impact on a residential building, either stand-alone or multi-unit / multi-storey project
Winner
Taieri Mouth Bach
Mason and Wales Architects
Highly Commended
The Gatekeeper
Charissa Snijders Architect Ltd
Dwell Homes mod 3
Dwell Homes
The Treehouse
Charissa Snijders Architect Ltd

Commercial Architectural Excellence

Sponsored by Timberlab Solutions Ltd


For the innovative use of timber resulting in a distinctive visual impact on a commercial industrial or public building environment
Winner
Kelburn Cable Car Terminus Upgrade
Bevin Slessor Architects
Highly Commended
Coastlands Aquatic Centre
Toby Mason, while working for LHT Design, now a Director of CREATE, and ASC Architects
The Pavilions
Cheshire Architects
Royal Society of New Zealand
Studio Pacific Architecture
The Edge ASB Theatre Refurbishment
Brendon Rawson - Archoffice

Engineering Excellence

Sponsored by Carter Holt Harvey Woodproducts New Zealand


For the innovative use of engineered timber resulting in a distinctive technical / structural impact on a residential, commercial, industrial or public building environment.
Winner
Coastlands Aquatic Centre
Toby Mason, while working for LHT Design, now a Director of CREATE, and ASC Architects
Highly Commended
Gibbs-Simms House, Korokoro, Lower Hutt
Pinecone NZ Ltd

Exterior Innovation

Sponsored by Timber Design Society Inc


For any wood or wood panel product that forms the exterior of a structure, be it residential or non-residential, which highlights the versatility and flexibility of wood while enhancing the buildings aesthetic
Winner
Eastbourne Toilets
Bevin and Slessor Architects
Highly Commended
Raglan Sleep Out
Equinox Design, Marty Verry and Abodo Wood Ltd
The Oceansider
Oceanside Homes Ltd - Soren Antonsen
Dwell Homes mod 3
Dwell Homes
Mangawhai House
Abodo Wood Ltd

Interior Innovation

Sponsored by MiTek


For innovative use of wood or a wood panel product as a signature feature, in a predominantly wood building, adding ambiance, flair and practicality
Winner
Milse
Cheshire Architects
Highly Commended
The Edge ASB Theatre Refurbishment
Brendon Rawson - Archoffice
Benniston - Collings Family Home
Bull and O’Sullivan Architecture Limited
The Gatekeeper
Charissa Snijders Architect Ltd
Davy House
Yellowfox

Outdoor Infrastructure

Sponsored by Lonza


An outstanding contribution to outdoor environment. For the innovative use of timber resulting in a distinctive visual / technical / structural impact in a public, tourist or recreational environment and show a commitment to sustainability - this category will include any exterior or unique architectural or engineering timber projects
Winner
Bougainville Library
Paul Kerr-Hislop, Art + Architecture Ltd
Highly Commended
Onehunga Primary School Entranceway
Melanie Pau

Indigenous Timber Showcase

Sponsored by NZ Farm Forestry Association


The use of indigenous timber in a manner that best highlights its unique characteristics. This category is open to entries from across the spectrum of timber usage from furniture to buildings, facilities to objet's d'art
Winner
Evans Home
Bull and O’Sullivan Architecture Limited
Highly Commended
Bougainville Library
Paul Kerr-Hislop, Art + Architecture Ltd

Sponsors

logo-resene 2014smallTDAlogo